Εκπαιδευτική Επίσκεψη των φοιτητών του BCA από το Hospitality Dept στο RADISSON BLU PARK

radisson visit

Εκπαιδευτική Επίσκεψη των φοιτητών του BCA από το Hospitality Dept στο RADISSON BLU PARK

30  Μαρτίου 2022

Οι πρωτοετείς φοιτητές του Hotel & Tourism Management Department του BCA είχαν την ευκαιρία να «εξερευνήσουν» το Radisson Blu Park στην εκπαιδευτική επίσκεψη του Κολεγίου στις 30 Μαρτίου 2022.

Την Τετάρτη 30 Μαρτίου 2022 οι πρωτοετείς φοιτητές του Hotel & Tourism Management Department του BCA για περισσότερες από τρείς ώρες, είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν και να γνωρίσουν όλους τους χώρους του πεντάστερου Radisson Blu Park.

Το Radisson Blu Park που αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι της επιχειρηματικής, κοινωνικής και πολιτιστικής ζωής της πόλης, διαθέτει 153 ευρύχωρα και πολυτελή δωμάτια , ένα μεγάλο αριθμό πολυχρηστικών εξοπλισμένων αιθουσών συνεδρίων και εκδηλώσεων, μια εξωτερική πισίνα με εξαιρετική θέα καθώς και πλήθος εγκαταστάσεων και υπηρεσιών.

Οι σπουδαστές του BCA είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Front of the House του Radisson Blu Park και πιο συγκεκριμένα όλα τα Εστιατόρια και Bars του ξενοδοχείου, καθώς και όλους τους ορόφους και τους τύπους δωματίων του ξενοδοχείου. Κατ’ αυτό τον τρόπο δόθηκε η ευκαιρία στους φοιτητές να κατανοήσουν τις δράσεις, τον τρόπο λειτουργίας και τις ιδιαιτερότητες των επισιτιστικών τμημάτων καθώς και τις διαφορές που υφίστανται μεταξύ των ποικίλων δωματίων, των amenities που προσφέρονται στο κάθε τύπο δωματίου αλλά και την τιμολογιακή πολιτική της κάθε κατηγορίας.

Επίσης, οι σπουδαστές μας είχαν  την ευκαιρία να «εξερευνήσουν» και το Back of the House του Radisson Blu Park όπως τον χώρο της Κουζίνας.  Η ξενάγηση στους υποστηρικτικούς χώρους του ξενοδοχείου ήταν ιδιαίτερα επωφελής για τους φοιτητές μας καθώς τους προσέφερε την ευκαιρία να δουν όλες τις διαδικασίες ενός ξενοδοχείου αυτής της κατηγορίας, να συνδυάσουν την ακαδημαϊκή γνώση με την πρακτική εφαρμογή, να συνομιλήσουν με τους υπευθύνους όλων των τμημάτων και να επιλύσουν τις όποιες απορίες τους.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ιδιαίτερα τον Γενικό Διευθυντή του Radisson Blu Park και καθηγητή του BCA College κ. Νίκο Νικολαίδη για την υπέροχη φιλοξενία και ξενάγηση στους χώρους του ξενοδοχειακού συγκροτήματος, καθώς συνεισφορά του Executive Chef του ξενοδοχείου κ. Ιωάννη Ξενικάκη, του Operations Manager κ. Τάσο Σμυρναίο καθώς και του Front Office Manager κ. Βασίλη Ζοζώνη.

Η επίσκεψη στο συγκεκριμένο ξενοδοχειακό συγκρότημα συνιστά μέρος ενός εκτενέστατου προγράμματος εκπαιδευτικών επισκέψεων των σπουδαστών μας που ως στόχο έχει την γνωριμία τους με τα καλύτερα ξενοδοχεία της χώρας μας, την κατανόηση των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των ξενοδοχειακών υπηρεσιών και της σημασίας αυτών, καθώς και της σύνδεσης των θεωρητικών γνώσεων με την πρακτική εφαρμογή τους.