Professional Diploma in Shipping Management

Νέο Professional Diploma στη Διοίκηση Ναυτιλιακών Επιχειρήσεων από το BCA College. Το κολλέγιο που εισήγαγε και καθιέρωσε τις ναυτιλιακές σπουδές στην Ελλάδα, δημιούργησε, σε συνεργασία με το Cosmos MTC, το μεγαλύτερο Maritime Training Centre, ένα ειδικό πρόγραμμα, διάρκειας 65 ωρών.

Σε ποιους απευθύνεται

Το πρόγραμμα απευθύνεται σε:

• σε στελέχη ναυτιλιακών εταιρειών ή εταιρειών πο ασχολούνται με το χώρο της ναυτιλίας και δεν έχουν ακαδημαϊκό υπόβαθρο σε ναυτιλιακές σπουδές ή έχουν σπουδάσει σε κάποιο άλλο αντικείμενο
  • σε νέα στελέχη που ξεκινούν τη σταδιοδρομία τους στη ναυτιλία
  • σε φοιτητές τμημάτων οικονομικών επιστημών, διοίκησης επιχειρήσεων ή νομικής, που θέλουν να διευρύνουν τις γνώσεις τους κι έχουν στόχο να ασχοληθούν με τον κλάδο της ναυτιλίας
  • σε σπουδαστές κι αποφοίτους ΑΕΝ.

1.5 Μήνες​ (65 ώρες)

Ωράριο φοίτησης

Παρασκευές βραδινό ωράριο
και Σάββατα πρωινά. Το Σάββατο
παρέχεται Buffet Lunch.

Στοιχεία Επικοινωνίας​

ΑΘΗΝΑ, Λεωφόρος Αλεξάνδρας 205,
Τ.Κ. 115 23
T +30 210 7253 783
F +30 210 7251563
bca-admissions@bca.edu.gr

Social

Το BCA είναι πρωτοπόρο στις ναυτιλιακές σπουδές από το 1971. Διατηρεί στενές σχέσεις συνεργασίας με τις μεγαλύτερες ελληνικές ναυτιλιακές εταιρείες, οι οποίες συμβάλλουν στην εκπαίδευση των φοιτητών του, με σεμινάρια, ενημερωτικές επισκέψεις και workshops.

Οι καθηγητές του προγράμματος διαθέτουν ευρεία επιστημονική γνώση και πολυετή επαγγελματική πείρα σε ναυτιλιακές εταιρείες, δημιουργώντας έτσι το ιδανικό μείγμα σπουδών με συνδυασμό θεωρίας και πράξης.

Το Συμβούλιο Σπουδών που έχει την ευθύνη της απόλυτης επικαιροποίησης της διδακτέας ύλης σύμφωνα με ό,τι συμβαίνει σήμερα στον χώρο της ναυτιλίας, αποτελείται από διακεκριμένες, σε διεθνές επίπεδο, προσωπικότητες του ναυτιλικού τομέα.

Φιλοσοφία & Στόχοι​

Οι ενότητες των μαθημάτων καλύπτουν το σύνολο των σημαντικών λειτουργιών των ναυτιλιακών εταιρειών και των εταιρειών που δραστηριοποιούνται υποστηρικτικά στον χώρο της ναυτιλίας

Εισηγητές

Οι εισηγητές των ενοτήτων είναι υψηλόβαθμα στελέχη της ναυτιλίας, με πολυετή εμπειρία και εξειδίκευση στο αντικείμενο το οποίο θα διδάξουν. Το πρόγραμμα προσφέρει σφαιρική ενημέρωση καθώς προσεγγίζει τα θέματα από δυο πλευρές: α) την οργανωτική, όπως την διαχειρίζονται τα διοικητικά στελέχη των εταιρειών και β) τη λειτουργική, όπως την διεκπεραιώνουν οι Αξιωματικοί και το πλήρωμα του πλοίου. Γι΄αυτό το λόγο, στις παραδόσεις συμμετέχουν Αρχιπλοίαρχοι οι οποίοι μεταφέρουν την εμπειρία του “πεδίου” εφαρμογής.

Υπεύθυνος προγράμματος

Μάριος Μπουγιούκας

Business Development Officer

Ο κος. Μάριος Μπουγιούκας είναι Διευθυντής Ανάπτυξης του Τμήματος Ναυτιλίας και υπεύθυνος αυτού του νέου προγράμματος.

Από το 2016 έχει διοργανώσει μεγάλο αριθμό εκπαιδευτικών δράσεων για το Τμήμα και συγκεκριμένα περισσότερες από 60 εκπαιδευτικές επισκέψεις, σημαντικό αριθμό guest lectures και μέσα στην περίοδο της Πανδημίας 11 webinars, με εισηγητές και panel αποτελούμενα από κορυφαία στελέχη της ναυτιλιακής βιομηχανίας. Επίσης, ασχολείται ενεργά με τη διασύνδεση των φοιτητών κι αποφοίτων με την αγορά εργασίας και συμμετέχει στη διοργάνωση του Shipping Career Fair. Παράλληλα, είναι Moderator του Advisory Board του Τμήματος.

Η πορεία του στο BCA ξεκίνησε το 2012 από Τμήμα Marketing κι Επικοινωνίας,

από το 2016 ανήκει στο Τμήμα Ναυτιλίας κι ανέλαβε από φέτος και το νέο Τμήμα Logistics κι Εφοδιαστικής.

Είναι απόφοιτος από το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων του Κολλεγίου και κάτοχος δύο Μεταπτυχιακών τίτλων, MA Management και MBA. Επίσης, είναι Αξιωματικός Γέφυρας του Ε.Ν., απόφοιτος από την Mediterranean Maritime Academy στη Λεμεσό κι έχει υπηρετήσει σε Δεξαμενόπλοιο, Car Carrier, Mega-Yacht και σε κρουαζιερόπλοιο.  Επίσης, είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Chios Marine Club. Τέλος, είναι κάτοχος αρκετών ακόμη πιστοποιήσεων στο κομμάτι της Ναυτιλίας κι έχει πάρει μέρος ως ομιλητής σε σημαντικά ναυτιλιακά συνέδρια κι ημερίδες.