Executive Education

Professional Diploma in Logistics & Supply Chain Management

BCA College > Executive Education > Professional Diploma in Logistics & Supply Chain Management

Professional Diploma in Logistics & Supply Chain Management

O κλάδος των Logistics είναι από τους πιο γρήγορα αναπτυσσόμενους, στην Ελλάδα και στον κόσμο. Συμμετέχει με 11% στο ΑΕΠ της χώρας, ποσοστό που μπορεί να τριπλασιαστεί. Έτσι, το επάγγελμα του ειδικού στα Logistics είναι ένα από τα περισσότερο υποσχόμενα. Ο κλάδος προσφέρει σήμερα 54.000 θέσεις εργασίας, που συνεχώς αυξάνονται. Όμως παρουσιάζει μια ιδιομορφία: πολλά στελέχη των logistics προέρχονται από θέσεις προϊστάμενων αποθήκης και η γνώση τους είναι κυρίως εμπειρική.

Για να καλύψει αυτό το κενό, το BCA δημιούργησε τo Professional Diploma in Logistics and Supply Chain Management. Απευθύνεται σε στελέχη που εργάζονται ήδη στον κλάδο, σε στελέχη άλλων κλάδων ή σε επαγγελματίες που θα ήθελαν να κάνουν μια καινούργια αρχή, σε έναν ελπιδοφόρο τομέα. Το πρόγραμμα σχεδιάστηκε και υποστηρίζεται από μεγάλες εταιρείες Logistics οι οποίες ενδιαφέρονται να προσλάβουν τους αποφοίτους. Στελέχη τους είναι οι εισηγητές στις αντίστοιχες ενότητες.

Χαρακτηριστικά του Προγράμματος:

1. Το πρόγραμμα έχει δύο θεματικούς πυλώνες: θεωρητικό και πρακτικό.
  2. Ο θεωρητικός πυλώνας περιλαμβάνει 8 ενότητες:
    • Εισαγωγή στην Εφοδιαστική Αλυσίδα, τα Logistics και την εξυπηρέτηση πελατών
    • Πρόβλεψη ζήτησης
    • Διαχείριση αποθέματος
    • Σχεδιασμός και διαχείριση Προμηθειών
    • Αποθηκευτικοί χώροι: σχεδίαση και οργάνωση
    • Εμπορευματικές μεταφορές και αειφορία
    • Προγραμματισμός, διαχείριση και δρομολόγηση στόλου οχημάτων
    • City logistics και σύγχρονες τάσεις
  3. Ο πρακτικός πυλώνας χωρίζεται σε 4 επιμέρους θεματικές ενότητες:
    • Διαχείριση αποθέματος στο Λιανεμπόριο (Retail Logistics)
      Διαχείριση Αποθήκης (Warehouse Equipment)
      Ναυτιλία (Maritime Logistics)
      Αεροπορία (Aviation Logistics)

3 Μήνες​

Ωράριο φοίτησης

Παρασκευές βραδινό ωράριο
και Σάββατα πρωινά. Το Σάββατο
παρέχεται Buffet Lunch.

Ελληνικά

Στοιχεία Επικοινωνίας​

ΑΘΗΝΑ, Λεωφόρος Αλεξάνδρας 205,
Τ.Κ. 115 23
T +30 210 7253 783
F +30 210 7251563
bca-admissions@bca.edu.gr

Social

Ο κλάδος των Logistics, συνεισφέρει το 11% του ΑΕΠ της χώρας και απασχολεί περισσότερους από 54.000 εργαζόμενους.​

Διδασκαλία και case studies, υψηλόβαθμων στελεχών τους, που διαθέτουν πολυετή εμπειρία και βαθιά γνώση του αντικειμένου.

Το πρόγραμμα ισορροπεί μεταξύ της εφαρμοσμένης θεωρίας και της πράξης.​

Οι εισηγητές του προγράμματος είναι υψηλόβαθμα στελέχη εταιρειών, με πολυετή εμπειρία και βαθιά γνώση του αντικειμένου.​​

Η υλοποίηση του προγράμματος γίνεται με την υποστήριξη κορυφαίων εταιρειών, που δραστηριοποιούνται σε διαφορετικούς τομείς των Logistics.​​

Το πρόγραμμα εντάσσεται στη γενικότερη κουλτούρα του ΒCA, που διαθέτει ένα από τα παλαιότερα Business School στη χώρα, είναι εξειδικευμένο στις επιχειρησιακές σπουδές και βρίσκεται σε άμεση επαφή με τη διεθνή αγορά και τις ανάγκες της.

Φιλοσοφία & Στόχοι​
Έρευνα Ernst & Young​

To Professional Diploma in Logistics and Supply Chain Management δημιουργήθηκε, με γνώμονα να προσφέρει εξειδικευμένες πρακτικές γνώσεις για τον κλάδο των Logistics, μέσα από την εμπειρία υψηλόβαθμων στελεχών της αγοράς.​ Το πρόγραμμα εμπεριέχει την πλέον σύγχρονη θεωρητική προσέγγιση, επίκαιρων θεμάτων στα Logistics, συνδυασμένη με case studies, αλλά και το καθαρά πρακτικό κομμάτι, σ’ ένα ευρύ φάσμα του κλάδου, μέσα από την υποστήριξη εταιρειών.​ Οι κυριότεροι στόχοι του προγράμματος:​
Να δώσει στους συμμετέχοντες μια ολοκληρωμένη προσέγγιση του χώρου των logistics.​ Να τους βοηθήσει να κατανοήσουν σε βάθος τις πλέον σύγχρονες θεωρίες και τις πρακτικές εφαρμογές τους.​
Να τους κάνει ν’ αναπτύξουν ένα νέο τρόπο σκέψης, σχετικά με την διοίκηση και το πώς αυτή ασκείται στις εταιρείες του κλάδου των Logistics και της εφοδιαστικής ευρύτερα.​
Να ακουστεί η γνώμη των στελεχών της αγοράς και ν’ ακουστούν στην πραγματική τους διάσταση οι ανάγκες της αγοράς, σ’ όλο το φάσμα των δραστηριοτήτων και επιμέρους τομέων του κλάδου.​

Η εν λόγω έρευνα παρουσιάζεται, από στέλεχος της ΕΥ, στα πλαίσια της θεωρητικής ενότητας του προγράμματος.

Εδώ και τουλάχιστον δύο δεκαετίες, ο κλάδος και οι εκπρόσωποί του έχουν εκφράσει την άποψη πως η χώρα μας πρέπει να προσδιορίσει τους όρους, με τους οποίους θα καταφέρει να μετατραπεί αποτελεσματικά σε ένα ολοκληρωμένο εμπορευματικό κέντρο και πύλη logistics της Ευρώπης. Δεδομένων των παραπάνω συνθηκών, η ΕΥ, πρωτοπόρος στον κλάδο μεταφορών και logistics, τόσο σε παγκόσμιο, όσο και σε εθνικό επίπεδο, συνεργάστηκε με την o.mind Creatives, εκδότρια εταιρεία του κορυφαίου περιοδικού του κλάδου, Supply Chain & Logistics, δημιουργώντας μία αποκαλυπτική έκθεση της ελληνικής αγοράς μεταφορών-logistics-υπηρεσιών-εφοδιαστικής αλυσίδας, με τίτλο Ελλάδα – Διεθνές Εμπορευματικό Κέντρο. Στη μελέτη, αποτυπώνονται αναλυτικά όλα τα στοιχεία που αφορούν:

• Στα ναυτιλιακά και ναυτικά logistics.
  • Στις οικονομικές επιδόσεις της ελληνικής αγοράς στον κλάδο των logistics.
  • Στις οδικές εμπορευματικές μεταφορές.
  • Στις σιδηροδρομικές εμπορευματικές μεταφορές.
  • Στις αεροπορικές εμπορευματικές μεταφορές.
  • Στην υποστήριξη του δημόσιου τομέα στον κλάδο.

Δομή Προγράμματος

Θεωρητική Ενότητα​

• Εισαγωγή στην Εφοδιαστική Αλυσίδα, στα Logistics και στην εξυπηρέτηση πελατών​
  • Πρόβλεψη ζήτησης​