Εκπαιδευτική Επίσκεψη – Εθνικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης

Μια μέρα στο Μουσείο!

Μια υπέροχη ημέρα στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης είχαν την ευκαιρία να βιώσουν οι φοιτητές του BCA College. Η συγκεκριμένη Εκπαιδευτική Επίσκεψη αγκαλιάστηκε από όλους τους σπουδαστές του BCA με ενθουσιασμό και σηματοδοτεί την απαρχή μιας σειράς επισκέψεων που εστιάζουν σε ευρύτερους πολιτιστικούς και καλλιτεχνικούς χώρους. Συνιστά μια συστηματική προσπάθεια διεύρυνσης των γνώσεων και της παιδείας που προσφέρουμε στους φοιτητές μας.

Σε αυτή την Εκπαιδευτική Επίσκεψη οι σπουδαστές μας ήρθαν σε επαφή με τη Σύγχρονη Τέχνη. Η Σύγχρονη Τέχνη εντοπίζεται μετά τη δεκαετία του 1960 και μας κρατάει συντροφιά μέχρι τις ημέρες μας. Συνιστά την τέχνη του σήμερα, μια τέχνη που προσπαθεί να κατανοήσει και να αποδώσει καλλιτεχνικά τις αλλεπάλληλες αλλαγές που επέρχονται σε όλες τις εκφάνσεις της ζωής μας.

Στην καρδιά της Σύγχρονης Τέχνης, δεν είναι ούτε ο καλλιτέχνης, ούτε το ίδιο το έργο, άλλα ούτε τα υλικά που έχουν χρησιμοποιηθεί για την κατασκευή του όποιου καλλιτεχνήματος.  Στην καρδιά της Σύγχρονης Τέχνης και πρωταγωνιστής αυτής, είναι ο ΘΕΑΤΗΣ.

Στόχος της Σύγχρονης Τέχνης είναι η επίδραση του καλλιτεχνικού έργου στα μάτια, στη ψυχή και στην καρδιά αυτού που το βλέπει. Στη δημιουργία μιας ξεχωριστής, ιδιαίτερης και συνολικής εμπειρίας στον θεατή. Κατά αυτή την έννοια, το έργο από μόνο του δεν είναι τίποτα, καθώς εμείς, οι θεατές, δίνουμε πνοή, ζωή και νόημα στα έργα της Σύγχρονης Τέχνης.

Η Σύγχρονη Τέχνη μας προκαλεί να αμφισβητήσουμε αυτά που γνωρίζουμε, να προσπαθήσουμε να την κατανοήσουμε και να αναρωτηθούμε του τι τελικά είναι η τέχνη, τι αντιπροσωπεύει για εμάς, αλλά παράλληλα και του τι εμείς αντιλαμβανόμαστε ως τέχνη και ως αισθητική. Η Σύγχρονη Τέχνη είναι μια πρόκληση, όπως όλα άλλωστε στη ζωή, και οι επισκέψεις και δράσεις των φοιτητών μας σε τέτοιου είδους χώρους μόνο καλό μπορεί να τους κάνει!

Μη λησμονούμε ότι το καινοτόμο επιχειρείν χρειάζεται ανθρώπους που μπορούν και τολμούν να σκεφτούν “out of the box”.

Που ενώ κοιτούν το ίδιο πράγμα με όλους τους άλλους, βλέπουν κάτι εντελώς διαφορετικό.

Που διαθέτουν την κατάλληλη παιδεία που τους επιτρέπει να κάνουν αυτό το διάβημα προς το άγνωστο. Που διαθέτουν την τόλμη να σκεφτούν και να πράξουν διαφορετικά.

Για να δημιουργηθούν όμως τέτοιου είδους καινοτόμοι, πετυχημένοι επιχειρηματίες και στελέχη σε οποιοδήποτε επαγγελματικό κλάδο, χρειάζεται μια παιδεία που τους επιτρέπει να αναπτυχθούν πολύπλευρα. Μια εκπαίδευση που τους καλλιεργεί ολιστικά. Που δεν στοχεύει μόνο στα hard skills, αλλά και στα soft skills. Και αυτό κάνουμε στο BCA College.
Επισκέψεις και δράσεις σαν και αυτή, στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, συνιστούν το μέσο για την επίτευξη της πολυποίκιλης καλλιέργειας των φοιτητών μας.

Θα θέλαμε από καρδιάς να ευχαριστήσουμε όλους τους φοιτητές μας που συμμετείχαν και αγκάλιασαν με τόση θέρμη και αγάπη αυτή την εκδήλωση και να τους υποσχεθούμε ότι θα διοργανώσουμε πολλές ακόμα εκπαιδευτικές επισκέψεις και δράσεις που ως μοναδικό στόχο τους θα έχουν την πολύπλευρη βελτίωση, εξέλιξη και ενδυνάμωση τους.

Πάντα δίπλα σας και πάντα στη διάθεση σας