Ξενοδοχειακό Marketing και Wellness: στο BCA πηγαίνουν χέρι-χέρι.

H παγκόσμια οικονομία στον τομέα της ευεξίας και του ευ ζην (Wellness) αποτιμήθηκε στα 4,9 τρισεκατομμύρια δολάρια το 2019. Παρά την πτώση της, το 2020, λόγω των επιπτώσεων της πανδημίας COVID-19, αναμένεται να φτάσει τα 7 τρισεκατομμύρια δολάρια το 2025, αντιπροσωπεύοντας πάνω από το 5% της παγκόσμιας οικονομικής παραγωγής. Μεγάλο μέρος της «πίτας» αφορά τον τουριστικό και ξενοδοχειακό τομέα. Για κάποιες μονάδες, οι υπηρεσίες ευεξίας είναι το κύριο «προϊόν» τους. Έχει διαπιστωθεί ότι η τάση Wellness ωφελεί και το περιβάλλον: οι άνθρωποι ευαισθητοποιούνται περισσότερο για την προστασία του, καθώς αισθάνονται ως μέλη ενός ενιαίου οικοσυστήματος.

Άλλωστε, η λέξη «περιβάλλον» είναι ανθρωποκεντρική. Περιβάλλον είναι αυτό που μας περιβάλλει. Το περιβάλλον αλληλεπιδρά με τους ανθρώπους και οι σύγχρονες επιχειρήσεις καλούνται να αποτελέσουν τμήμα αυτής της σχέσης. Προϊόντα και υπηρεσίες προσωπικής φροντίδας και ομορφιάς, υγιεινή διατροφή και απώλεια βάρους, φυσική δραστηριότητα, παραδοσιακή & συμπληρωματική ιατρική, «σχολές» ψυχικής ευεξίας και πνευματικής ανάτασης, Spas, θερμές & μεταλλικές πηγές είναι μερικοί μόνο από τους τομείς Wellness που συνδέονται με τον τουρισμό.

Είναι προφανές πως η οικονομική υγεία του τουριστικού και ξενοδοχειακού χώρου εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τον χειρισμό των υπηρεσιών Wellness. Αυτό είναι το αντικείμενο του προγράμματος σπουδών BA (Hons) Hospitality and Tourism Management (Wellness & Sustainability). Οι φοιτητές αποκτούν ειδικότητα στο να σχεδιάζουν και να εξελίσσουν υπηρεσίες Wellness για τη «βιομηχανία» του τουρισμού, χρησιμοποιώντας όλα τα σύγχρονα εργαλεία του marketing.

Διδάσκουν επιφανείς ακαδημαϊκοί και καταξιωμένοι επαγγελματίες ελληνικών και πολυεθνικών εταιρειών. Η σπουδαστική εμπειρία των φοιτητών εμπλουτίζεται με πολλά projects, παρουσιάσεις εργασιών, προσομοιώσεις πρακτικών λειτουργιών, σεμινάρια, workshops και webinars, ώστε οι απόφοιτοι να είναι ήδη ολοκληρωμένοι επαγγελματίες, έτοιμοι να αναλάβουν οποιαδήποτε θέση ευθύνης στην Ελλάδα και το εξωτερικό.

Η πρακτική άσκηση είναι αμειβόμενη σε ξενοδοχειακές μονάδες 5 αστέρων που συνεργάζονται απευθείας με το BCA: Four Seasons, Intercontinental, Hilton, Marriott, Grand Hyatt, Radisson Blu, Wyndham, Nikki Beach, Grecotel, Aldemar, Ikos – Sani Resorts κλπ.  Έτσι οι σπουδές είναι σε άμεση σχέση με την αγορά και οι φοιτητές μπορούν να χαρτογραφήσουν τον μελλοντικό επαγγελματικό τους τομέα, γεγονός που τους βοηθάει καλύτερα στις επιλογές τους. Τα μαθήματα προσφέρονται τα 2 πρώτα έτη σε Αγγλικά ή Ελληνικά, με επιλογή του σπουδαστή, ενώ τα 2 τελευταία χρόνια γίνονται αποκλειστικά στα Αγγλικά.

Το πτυχίο Bachelor απονέμεται από το πολυβραβευμένο για τις επιδόσεις και τις καινοτομίες του, University of West London (1ο στην κατάταξη ανάμεσα στα Modern Universities του Λονδίνου) ή από τα ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Ελβετίας Glion και Les Roches.