Tips για τη δημιουργία ενός επαγγελματικού CV

Θέλετε να αναπτύξετε ένα εξαιρετικό βιογραφικό με πλήρες επαγγελματικό προφίλ;
Δες τα παρακάτω tips!

Επιβεβαιώστε ότι το βιογραφικό σας αντιπροσωπεύει το προφίλ σας!

Το βιογραφικό σας θα πρέπει να απεικονίζει το προφίλ σας, διασφαλίζοντας έτσι ότι η μορφή είναι επαγγελματική και ότι καλύπτετε όλες τις βασικές ενότητες σε αυτό! Επιλέξτε ένα επαγγελματικό σχέδιο cv με διακριτικά χρώματα και βεβαιωθείτε ότι η δομή είναι σαφής και ευανάγνωστη! Ωστόσο, συμπεριλάβετε βασικές πληροφορίες σχετικά με εσάς, την εργασιακή σας εμπειρία, την εκπαίδευση, τις ήπιες και σκληρές δεξιότητες, καθώς και έργα και επιτεύγματά σας!

Να είστε σαφείς και συνοπτικοί!

Το βιογραφικό σας θα πρέπει να απεικονίζει το προφίλ σας, διασφαλίζοντας έτσι ότι η μορφή είναι επαγγελματική και ότι καλύπτετε όλες τις βασικές ενότητες! Επιλέξτε ένα επαγγελματικό προσχέδιο cv με διακριτά χρώματα και βεβαιωθείτε ότι η δομή είναι σαφής και ευανάγνωστη! Ωστόσο, συμπεριλάβετε βασικές πληροφορίες σχετικά με εσάς, την εργασιακή σας εμπειρία, την εκπαίδευση, τις ήπιες και τεχνικές δεξιότητες, καθώς και έργα και επιτεύγματα.

Να είσαι συγκεκριμένοι!

Σημειώστε αριθμούς και στατιστικά για να επιδείξετε τα επιτεύγματα και τις ικανότητες σας! Καταγράψτε τα σημαντικότερα επιτεύγματά σας, όπως η διάκριση των τιμών GPA σας, ή σε αριθμούς την αύξηση των πωλήσεων που μπορεί να έχετε επιτύχει, ή χαμηλότερο κόστος κ.λπ.

Δημιουργήστε ένα ελκυστικό προφίλ

Μια σύνοψη ή ένα επαγγελματικό προφίλ μπορεί να είναι χρήσιμο, αλλά βεβαιωθείτε ότι δηλώνετε τον επόμενο επαγγελματικό σας στόχο σε συνδυασμό με τα δυνατά χαρακτηριστικά σας. Αυτός είναι ο τρόπος με τον οποίο μπορείτε να προσελκύσετε τους υπεύθυνους προσλήψεων ή τους διευθυντές προσλήψεων.

Σημειώστε τα στοιχεία επικοινωνίας σας!

Γράψτε τα στοιχεία επικοινωνίας σας, όπως τηλέφωνο, διεύθυνση URL LinkedIn και email. Ενώ η πλήρης διεύθυνσή σας δεν είναι απαραίτητη, εξακολουθεί μια γενική τοποθεσία να είναι χρήσιμη για την ενημέρωση των εργοδοτών σχετικά με τη βασική τοποθεσία διαμονής σας.

Αξιοποιήστε το LinkedIn σας!

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το βιογραφικό σας στο LinkedIn, ώστε να ενδυναμώσετε το προφίλ σας. Επίσης, να το έχετε ενημερωμένο!

Ελέγξτε την ορθογραφία και τη γραμματική

Ελέγξτε την ορθογραφία και τη γραμματική πριν στείλετε το βιογραφικό σας σε έναν εργοδότη.

cv-3

Μια Ιστορία!

Ο Bruce Doddridge, επικεφαλής του Κλάδου Χημείας και Δυναμικής στη Διεύθυνση Επιστημών στο Ερευνητικό Κέντρο Langley της NASA, μίλησε για αυτά τα θέματα στην ομιλία του “Υποβολή αίτησης για θέσεις στο επαγγελματικό εργατικό δυναμικό: Βιογραφικά και Resumix”, κατά τη διάρκεια του 16ου ετήσιου φοιτητικού συνεδρίου AMS στο Σιάτλ τον Ιανουάριο. Ο Doddridge δήλωσε ότι «η σύνταξη ενός βιογραφικού σημειώματος είναι το εύκολο μέρος, το πώς κάνεις μια εντύπωση είναι μια πρόκληση». Βρείτε παρακάτω τις συμβουλές του για ένα καλό βιογραφικό σημείωμα, σύμφωνα με τον Doddridge:

• Να είναι καλά οργανωμένο, διαυγές και συνοπτικό
  • Να έχει πολύ καλή μορφοποίηση και να ακολουθεί τις απαιτήσεις μορφοποίησης
  • Να μην περιέχει ορθογραφικά και γραμματικά λάθη. “Τα σφάλματα μπορεί να είναι μια πορτοκαλί σημαία αποφυγής”
  • Να είναι ακριβές και απλοϊκό. «Οι υπερβολές θα ελεγχθούν. Αν καταφέρεις να φτάσεις σε μια συνέντευξη και έχεις υπερβάλει ή έχεις γράψει αληθή στοιχεία, μάλλον δεν θα βρεις τη δουλειά».
  • Να είναι μια σελίδα,
  • Να είναι η αντανάκλαση σας. «Μην φοβάστε να αναδείξετε τα θετικά σας επαγγελματικά [δυνατά σημεία], αλλά και τα προσωπικά σας δυνατά σημεία.

1. KRISTY C. CARTER, JOSHUA J. ALLAND, ARYE H J. DRAGER, STACEY M. HITCHCOCK, AND ERIK R. NIELSEN (AMS STUDENT CONFERENCE PLANNING COMMITTEE MEMBERS)
  1. (PDF) Preparing a Good CV (researchgate.net)

Για υποστήριξη και καθοδήγηση σχετικά με τον τρόπο δημιουργίας ενός ελκυστικού βιογραφικό, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Καριέρας BCA! Κλείστε ραντεβού στο BCA College!