Τι είναι το Elevator Pitch?

«Γεια σας, λέγομαι  Samantha Atcheson, και είμαι Απόφοιτος Σχολής Περιβαλλοντικών Επιστημών. Ψάχνω για μια θέση που θα μου επιτρέψει να χρησιμοποιήσω τις δεξιότητές μου στην έρευνα και την ανάλυση. Τα τελευταία χρόνια, έχω ενισχύσει αυτές τις δεξιότητες μέσω της συνεργασίας μου με ένα τοπικό συμβούλιο σχετικά με στρατηγικές σύγκλισης για την υποστήριξη της ποιότητας των υδάτων και των οικοτόπων. Τελικά, θα ήθελα να αναπτύξω έργο σχετικά με την ευαισθητοποίηση για τη διατήρηση του νερού. Διάβασα ότι η οργάνωσή σας συμμετέχει σε έργα για την ποιότητα των υδάτων. Μπορείτε να μου πείτε πώς μπορεί κάποιος με την εμπειρία μου να ενταχθεί οργανισμό σας;»

«Γεια σας, είμαι ο Jaime, πρωτοετής στην Σχολή Ψυχολογίας και ενδιαφέρομαι να ακολουθήσω μια καριέρα στο Ανθρώπινο Δυναμικό. Με βάση το ενδιαφέρον μου για το HR, το περασμένο καλοκαίρι έκανα πρακτική άσκηση στην ομάδα προσλήψεων στην Εταιρεία X, η οποία ήταν μια εξαιρετική εμπειρία. Στη σχολή, ασχολούμαι με το HR Club και το Finance Club, μέσα από τα οποία μαθαίνω για το HR και επίσης για τη χρηματοοικονομική βιομηχανία. Θα ήθελα πραγματικά να περάσω το καλοκαίρι μου κάνοντας πρακτική σε εσάς. Νομίζω ότι θα ήταν ένα καταπληκτικό μέρος για να εργαστώ και να με βοηθήσει να αποκτήσω πολύτιμη εμπειρία.

Τί είναι το Elevator Pitch?

Το Elevator Pitch είναι η ομιλία 30 δευτερολέπτων που κάνετε για τον εαυτό σας, ώστε να πείσετε τον πιθανό εργοδότη να σας προσλάβει! Φανταστείτε ότι έχετε μόνο 30 δευτερόλεπτα σε ένα ασανσέρ προσπαθώντας να πείσετε τον μελλοντικό εργοδότη σας να σας βάλει στην ομάδα! Τι θα λέγατε για εσάς;

Πρέπει να τονίσετε τη μοναδικότητά σας και την αξιοπιστία σας με γνήσιο τρόπο. Αυτό είναι το Unique Selling Proposition.

Όταν οι Διευθυντές Ανθρώπινου Δυναμικού ή οι υπεύθυνοι προσλήψεων σας ρωτούν στη συνέντευξη “Πείτε μου για εσάς” ή “Γιατί πρέπει να σας επιλέξουμε για αυτή τη θέση;”, έχετε λίγα δευτερόλεπτα να τους πείσετε.

1. Συμβουλές για να αναπτύξετε το Elevator Pitch

Γνωρίστε τον στόχο σας εκ των προτέρων!

Πρέπει να απαντήσετε στον εαυτό σας στις ακόλουθες ερωτήσεις:

• Γιατί αυτός ο κλάδος;
  • Γιατί αυτή η εταιρεία;
  • Τι ρόλο θέλω να πάρω;
  • Ποια είναι η δουλειά που πρέπει να κάνω για την εταιρεία;
  • Είμαι κατάλληλος για τη δουλειά; Μου αρέσει;

1. Δηλώστε το πάθος και τα κίνητρά σας!

Επιβεβαιώστε ότι μιλάτε για την εκπαίδευσή σας, την εργασιακή σας εμπειρία και δηλώστε τα προσόντα και τα επιτεύγματά σας. Βεβαιωθείτε ότι εκφράζετε το πάθος σας, τα κύρια ενδιαφέροντά σας και πώς σχετίζονται με αυτόν τον κλάδο / ρόλο / εταιρεία

1. Πείστε μέσω του δικού σας Unique Selling Proposition!

Αναφέρετε ποια χαρακτηριστικά σας καθιστούν μοναδικό υποψήφιο για αυτόν τον ρόλο και πώς μπορείτε να συνεισφέρετε στην ομάδα για τα καλύτερα αποτελέσματα! Συσχετίστε την εμπειρία, τις δεξιότητες και τα χαρακτηριστικά σας με τη συγκεκριμένη θέση. Εξηγήστε πώς τα επιτεύγματά σας δείχνουν ότι είστε κατάλληλοι για τη δουλειά

1. Δημιουργήστε σχέση και συζητήστε!

Αφού επισημάνετε τον εαυτό σας με γνήσιο τρόπο, ενδιαφέρεστε να κάνετε κάποιες ερωτήσεις που θα σας βοηθήσουν να γνωρίσετε καλύτερα τον ερευνητή και την εταιρεία. Για παράδειγμα, μπορείτε να ρωτήσετε:

• Τι είδους προσωπικότητα αναζητάτε για αυτή τη δουλειά;
  • Ποια είναι τα κύρια καθήκοντα;
  • Έχετε κάποιες εκπαιδεύσεις που προσφέρονται;
  • Υπάρχει διαδικασία αξιολόγησης των εργαζομένων;

Θυμηθείτε!

Όταν προετοιμάζετε το pitch σας, μελετήστε το και προετοιμαστείτε κάνοντας εξάσκηση! Κάντε πρόβες με ένα μέλος της οικογένειας, έναν φίλο ή τον εαυτό σας μπροστά σε μια κάμερα ή έναν καθρέφτη. Ακούστε τον εαυτό σας!

Για περισσότερες συμβουλές, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Καριέρας του BCA!

Κλείστε την ημέρα και την ώρα σας και ετοιμαστείτε μαζί μας!