Συνέντευξη της Άντζελας Γκερέκου στο BCA

Eίμαστε σήμερα εδώ για το Master in Mediterranean Archaeology and Cultural Tourism που προσφέρει το BCA, σε συνεργασία με το ιστορικό πανεπιστήμιο της Ιταλίας  UNIVERSITÀ DEGLI STUDI DI CATANIA.

Το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα στοχεύει  στην εκπαίδευση επαγγελματιών των ξενοδοχειακών και τουριστικών επιχειρήσεων στον νευραλγικό τομέα του πολιτιστικού τουρισμού.

Για την Ελλάδα μας όπως γνωρίζουμε ο πολιτισμός αποτελεί το μεγαλύτερο εθνικό μας κεφάλαιο και το τεράστιο συγκριτικό πλεονέκτημα του ελληνικού τουριστικού προϊόντος.

Γιαυτό και στον ΕΟΤ το πολιτιστικό μας απόθεμα είναι η αιχμή του δόρατος στις δράσεις διεθνούς προβολείς της χώρας.

Για τον κρίσιμο λοιπόν τομέα του πολιτιστικού τουρισμού υπάρχει ανάγκη  υψηλά καταρτισμένου ανθρώπινου δυναμικού.