ΟΙ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ BCA ΣΤΗΝ HORECA

Η έκθεση HORECA, τα τελευταία 15 χρόνια, είναι το σημείο συνάντησης των επαγγελματιών που δραστηριοποιούνται στον τομέα του Τουρισμού, των Ξενοδοχείων και της Μαζικής Εστίασης. Έτσι, το τμήμα Διοίκησης Ξενοδοχειακών και Τουριστικών Επιχειρήσεων του BCA οργάνωσε επίσκεψη των φοιτητών του, η οποία είχε ταυτόχρονα χαρακτήρα μαθήματος. Οι φοιτητές ήρθαν σε επαφή με εταιρείες από το σύνολο της εφοδιαστικής αλυσίδας, με κορυφαίες επιχειρήσεις ξενοδοχειακού και εστιατορικού εξοπλισμού και με εταιρείες τεχνολογίας και διαδικτύου, που αναβαθμίζουν την εμπειρία του αποδέκτη των ξενοδοχειακών και τουριστικών υπηρεσιών, ενώ ταυτόχρονα διευκολύνουν το management και εξοικονομούν ενέργεια.

Η φιλοσοφία του BCA, στα 50 χρόνια της λειτουργίας του, είναι η διασύνδεση των σπουδών με την αγορά εργασίας. Οι φοιτητές εκπαιδεύονται στο να εντοπίζουν και να αξιοποιούν κάθε καινοτομία ώστε, ως επαγγελματίες, να δημιουργούν συγκριτικό πλεονέκτημα για τις εταιρείες τους. Στο πλαίσιο αυτό εντάσσονται συχνές επισκέψεις μαθητείας σε μεγάλες ξενοδοχειακές και τουριστικές μονάδες, σε ημερίδες, σε συνέδρια και σε κλαδικές εκθέσεις.