Νέα αίθουσα eGaming στο BCA!

Τα Πανεπιστήμια της Οξφόρδης και του Κέιμπριτζ είναι γνωστά, εκτός από τις ακαδημαϊκές τους επιδόσεις, και για τις αθλητικές. Μάλιστα, ο ετήσιος κωπηλατικός αγώνας ανάμεσά τους, με έτος έναρξης το 1829, είναι ο πιο διάσημος του κόσμου. (Για την ιστορία: στις νίκες προηγείται το Κέιμπριτζ με 85-80.).

Στην Ελλάδα, το BCA είναι, εδώ και 50 χρόνια, ο αυθεντικός εκπρόσωπος της Βρετανικής Παιδείας και της κουλτούρας που την χαρακτηρίζει. Γι’ αυτό καλλιεργεί το αθλητικό πνεύμα και έχει δημιουργήσει ομάδες (από ποδόσφαιρο και μπάσκετ μέχρι πινγκ-πονγκ και αναρρίχηση) με πολύ καλές επιδόσεις και διακρίσεις σε διακολλεγιακά τουρνουά.

Όμως, πλέον, υπάρχει και ο διαδικτυακός αθλητισμός με τη μορφή των e-games και όλοι οι σχεδόν οι νέοι ψυχαγωγούνται και αναπτύσσουν τις δεξιότητές τους, παίζοντας με συμπαίκτες και αντιπάλους απ’ όλον τον κόσμο. Έτσι, το BCA θέλοντας να εμπλουτίσει ακόμα περισσότερο την κολλεγιακή ζωή, δημιούργησε στο City Campus της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, με τη χορηγία της εταιρείας Κωτσόβολος, μια αίθουσα eGaming, εξοπλισμένη με τους γνωστούς super gaming computers OMEN και με top games, όπως League Of Legends, Valorant, Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, Playerunkown’s Battlegrounds, Call of Duty: Modern Warfare, GTA: FiveM, Apex Legends, Fall Guys: Ultimate Knockout, Dota 2 και άλλα. Εκεί, στον ελεύθερο χρόνο τους, οι φοιτητές του BCA μπορούν να ψυχαγωγούνται, να εκτονώνονται και επίσης να προπονούνται, καθώς στόχος του BCA είναι να δημιουργήσει ομάδες esports, ώστε να διακρίνεται και εκεί, όπως στα «κλασικά» sports.

Η φοιτητική ζωή πρέπει να είναι δημιουργική και πλούσια, με ισορροπία ανάμεσα στις σπουδές, στην ψυχαγωγία, στον αθλητισμό και στις κοινωνικές δραστηριότητες κι αυτό είναι κάτι που το BCA ξέρει να κάνει πολύ καλά.