Μεταπτυχιακό στo Project Management από το BCA

Ακόμα και ένα απλό έργο, ιδιωτικού χαρακτήρα, όπως η ανακαίνιση ενός διαμερίσματος πρέπει να αντιμετωπίζεται με τις αρχές του Project Management: πώς συντάσσεται ο προϋπολογισμός, με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι εργασίες, ποιος αναλαμβάνει τι, ποιος επιβλέπει και με ποια κριτήρια, πώς επιλέγονται τα υλικά, οι προμηθευτές και οι τεχνικοί, πώς ορίζεται το χρονοδιάγραμμα, τι κάνουμε αν κάτι πάει στραβά, πώς πετυχαίνουμε το καλύτερο αποτέλεσμα με το μικρότερο κόστος.

Οι ίδιες αρχές εφαρμόζονται και στα μεγάλα projects, σε πολύ μεγαλύτερη έκταση και σε πολύ πιο σύνθετη μορφή. Έτσι, το Project Management θεωρείται σήμερα μια αυτόνομη ειδικότητα, απαραίτητη σε πλήθος επιχειρηματικών τομέων, από τον χρηματοοικονομικό και την τεχνολογία της πληροφορίας, έως την υγειονομική περίθαλψη και τις δημόσιες υπηρεσίες. Ένας ικανός Project Manager είναι εγγύηση και για την ποιότητα του έργου και για τον έλεγχο του κόστους και είναι περιζήτητος από την αγορά, ελληνική και διεθνή.

Για να καλύψει αυτή την ανάγκη, το BCA, το κολλέγιο που καθιέρωσε τις επιχειρησιακές σπουδές στην Ελλάδα, προσφέρει, σε συνεργασία με το University of West London, το μεταπτυχιακό πρόγραμμα MSc Project Management.

Οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του MSc Project Management εκπαιδεύονται στο σύνολο των παραμέτρων που αφορούν στη διαχείριση ενός έργου, σε όλα του τα στάδια: του προγραμματισμού, της παρακολούθησης, του ελέγχου και της παράδοσης. Μερικά από τα μαθήματα είναι: Βασικές αρχές διαχείρισης έργου, Διαχείριση Αλλαγής και Καινοτομίας, Προϋπολογισμός και Δημοσιονομικός Έλεγχος Έργων, Ηγεσία, Άνθρωποι και Πολυπολιτισμική Διοίκηση, Διαχείριση προγράμματος και χαρτοφυλακίου, Εργαλεία και Τεχνικές Διαχείρισης Έργων.

Καθώς το πρόγραμμα συνδυάζει πρακτικές δεξιότητες και ερευνητικό χαρακτήρα – η διαχείριση έργου προϋποθέτει έρευνα σε μεγάλη έκταση – οι φοιτητές αναλαμβάνουν, στο πλαίσιο των σπουδών τους, σημαντικές ερευνητικές δραστηριότητες. Συμμετέχουν επίσης σε μεγάλο αριθμό σεμιναρίων και εργαστηρίων, με εισηγητές κορυφαία στελέχη της αγοράς, με πολυετή πείρα στη διαχείριση έργων.

Ως κάτοχοι Masters στο Project Management μπορούν να εργασθούν ως διευθυντές έργων, ως σύμβουλοι, ως μέλη ομάδας ενός προγράμματος, χαρτοφυλακίου ή γραφείου έργου. Μπορούν επίσης, ως ελεύθεροι επαγγελματίες, να συνεργάζονται κατά περίπτωση με άλλους ελεύθερους επαγγελματίες, της ίδιας ή συναφών ειδικοτήτων, συγκροτώντας διεθνείς ομάδες διαχείρισης έργου.

Το πρόγραμμα προσφέρεται σε δύο μορφές: full-time φοίτησης, με 12μηνη διάρκεια και part-time φοίτησης με 24μηνη διάρκεια και με επιλογές ως προς την παρακολούθηση: με φυσική παρουσία στο City Campus του ΒCA στη Λεωφ. Αλεξάνδρας, διαδικτυακά, μέσω της προηγμένης διαδραστικής πλατφόρμας e-learning ή με και με τους δύο τρόπους.

Το πτυχίο MSc Project Management απονέμεται από το, πολυβραβευμένο για τις επιδόσεις του, University of West London, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που παίρνουν οι αντίστοιχοι μεταπτυχιακοί φοιτητές στο Λονδίνο, αναγνωρίζεται παντού στον κόσμο (φυσικά και στην Ελλάδα) και είναι ισότιμο με τoυς μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών που απονέμουν τα ελληνικά ΑΕΙ.