Εκπαιδευτική Επίσκεψη των φοιτητών του Hotel & Tourism Management Department του BCA στο Moxy Athens

Εκπαιδευτική Επίσκεψη των φοιτητών του Hotel & Tourism Management Department του BCA στο Moxy Athens

Οι πρωτοετείς φοιτητές του Hospitality & Tourism Management Department του BCA είχαν την ευκαιρία να «εξερευνήσουν» και να γνωρίσουν όλους τους χώρους του Moxy Athens στην εκπαιδευτική επίσκεψη του BCA College στο Moxy, στις 10 Νοεμβρίου 2022.

Το boutique ξενοδοχείο Moxy Athens Hotel” είναι το πρώτο ξενοδοχείο της αλυσίδας Moxy Hotels του ομίλου της Marriott στην Αθήνα και το πρώτο “πράσινο” ξενοδοχείο στην Ελλάδα. Είναι μια τουριστική επένδυση που συνέβαλε στην αλλαγή της εικόνας της Ομόνοιας, καθώς μεταμόρφωσε το Σαρόγλειο Μέγαρο.

Συνιστά μια σημαντική ξενοδοχειακή επένδυση της Dimand σε συνεργασία με την Prodea Investments ΑΕΕΑΠ και την Ευρωπαϊκή Τράπεζα Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης, ενώ η SWOT Hospitality Management Company, μια από τις κορυφαίες εταιρείες διαχείρισης και ανάπτυξης ξενοδοχείων, έχει αναλάβει το Management του ξενοδοχείου.

Οι φοιτητές του BCA College είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν σε κάποια από τα πλέον αντιπροσωπευτικά δωμάτια του “Moxy Athens Hotel“και να δουν στην πράξη την αξιοποίηση της τεχνολογίας μέσα στους χώρους των δωματίων με τους φωτισμούς led που ενεργοποιούνται με την κίνηση για μειωμένο ενεργειακό αποτύπωμα καθώς και  τη φορητή συνδεσιμότητα των δωματίων που συμπληρώνεται με μεγάλες οθόνες HDTV και λειτουργία airplay.

Επίσης ξεναγήθηκαν στους χώρους του γυμναστηρίου, του bar, του κοινόχρηστου lounge, καθώς στην πρωτότυπη Reception του συγκροτήματος.
Ενώ πολύ σημαντικό ρόλο στην ξενάγηση των φοιτητών μας διαδραμάτισε η επικοινωνία που είχαν με τα διευθυντικά στελέχη του συγκροτήματος που κάποια από αυτά τα στελέχη ήταν απόφοιτοι του BCA College.

Το BCA College θα ήθελε να ευχαριστήσει τη SWOT Hospitality Management Company και όλα τα εξαιρετικά στελέχη της, για την υπέροχη φιλοξενία που μας προσέφεραν.
Η επίσκεψη στο συγκεκριμένο ξενοδοχειακό συγκρότημα συνιστά μέρος ενός εκτενέστατου προγράμματος εκπαιδευτικών επισκέψεων των σπουδαστών μας που ως στόχο έχει την γνωριμία τους με τα καλύτερα ξενοδοχεία της χώρας μας, την κατανόηση των διαφοροποιήσεων που υφίστανται μεταξύ των ποικίλων brands,  των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών των ξενοδοχειακών υπηρεσιών και της σημασίας αυτών, καθώς και της άμεσης σύνδεσης των θεωρητικών γνώσεων με την πρακτική εφαρμογή τους.

Πολλά ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στα στελέχη της Moxy, αλλά και πολλά ΜΠΡΑΒΟ στους φοιτητές μας για τη συμμετοχή και τον επαγγελματισμό τους κατά την επίσκεψη μας.