BCA & Verallis: MSc Project Management, για καριέρα… χθες!

Ένα από τα μεταπτυχιακά με τη μεγαλύτερη ζήτηση στην αγορά εργασίας είναι το Masters στο Project Management. Πλήθος επιχειρηματικών τομέων, από τις κατασκευές και την τεχνολογία της πληροφορίας, έως τον τουρισμό και τις δημόσιες υπηρεσίες, χρειάζονται εξειδικευμένους επαγγελματίες που να γνωρίζουν πώς συντάσσεται ένας προϋπολογισμός, με ποια σειρά πρέπει να γίνουν οι εργασίες, πώς τηρούνται οι νομικοί περιορισμοί, ποιος αναλαμβάνει τι, ποιος επιβλέπει και με ποια κριτήρια, πώς επιλέγονται τα υλικά, οι προμηθευτές και οι τεχνικοί, πώς ορίζεται το χρονοδιάγραμμα, τι κάνουμε αν κάτι πάει στραβά, και, κυρίως, πώς πετυχαίνουμε το καλύτερο αποτέλεσμα στα παραπάνω με το μικρότερο δυνατόν κόστος.

Για να καλύψει αυτή την ανάγκη, το BCA College, το κολλέγιο που καθιέρωσε τις επιχειρησιακές σπουδές στην Ελλάδα, προσφέρει, σε συνεργασία με το University of West London, (το 23ο πανεπιστήμιο στην Αγγλία, το πρώτο ανάμεσα στα Modern Universities του Λονδίνου και βραβευμένο ως το Νο 1 Πανεπιστήμιο στη Μεγάλη Βρετανία, στα ποσοστά ικανοποίησης των σπουδαστών) και την πολυεθνική εταιρεία κατασκευών Hill International (41 χώρες, 10.000 αναθέσεις έργων, άνω των 600 δισεκατομμυρίων δολαρίων) το μεταπτυχιακό πρόγραμμα MSc Project Management.

Τη συνολική εμπειρία των μεταπτυχιακών φοιτητών του BCA και τη διασύνδεσή τους με την αγορά εργασίας, ενισχύει ακόμα περισσότερο η πρόσφατη ακαδημαϊκή συμφωνία του BCA με την εταιρία Verallis. Η Verallis είναι μια εταιρεία υπηρεσιών διαχείρισης κόστους για ιδιωτικές και δημόσιες επιχειρήσεις και οργανισμούς, η οποία προσφέρει στους πελάτες υπηρεσίες που αποφέρουν  σημαντική εξοικονόμηση πόρων. Τα στελέχη της διαθέτουν πολυετή πείρα, την οποία θα μεταγγίσουν στους φοιτητές του BCA, καθώς πρόκειται να δώσουν πολλές διαλέξεις, εκτός ακαδημαϊκού προγράμματος, παρουσιάζοντας τον σφυγμό της αγοράς μέσα από επιτυχημένα case studies. Επιπλέον, οι απόφοιτοι μπορούν να κάνουν πρακτική εξάσκηση στα project που αναλαμβάνει η Verallis, σε μία συνεχή πορεία επαγγελματικής εξέλιξης. Καθώς η ανάγκη για ικανούς project managers είναι πολύ μεγάλη παγκοσμίως, η Verallis προσφέρει σε κάθε σπουδαστή του προγράμματος υποτροφία ίση με το 50% των διδάκτρων! Πρόκειται για μοναδική ευκαιρία φοίτησης υψηλού επιπέδου με πολύ χαμηλά δίδακτρα και εξαιρετικής επαγγελματικής προοπτικής.

Για τη συνεργασία, ο Γιώργος Δημόπουλος, διευθύνων σύμβουλος της Verallis δήλωσε: «Χαίρομαι για το νέο σημαντικό project στον χώρο της Μεταπτυχιακής Εκπαίδευσης, στο οποίο συμμετέχουμε. Έχοντας διαχειρισθεί δαπάνες άνω του 1δις € σε πάνω από 500 projects, βλέπουμε από πρώτο χέρι τη συνεχή ανάπτυξη του τομέα του Project Management. Από την εμπειρία μας, υπάρχει πλεονάζουσα ζήτηση για άρτια καταρτισμένους Project Managers σε όλους τους κλάδους της οικονομίας. Είναι, επομένως, έξυπνη και αποδοτική επιλογή για κάποιον να κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στο αντικείμενο.  Έτσι βλέπουμε τη συνεργασία μας με το BCA: για την εκπαίδευση επενδύονται χρήματα, χρόνος και κόπος. Αυτά πρέπει να αποδώσουν: οικονομικά, ως ικανοποίηση για το αντικείμενο εργασίας και ως προοπτική καριέρας.»

O Χάρης Δασκαλάκης, CEO του BCA College, υπογράμμισε: «Το BCA, για περισσότερο από μισόν αιώνα πρωτοπορεί, προσφέροντας μοντέρνες επιχειρησιακές σπουδές και κυρίως διασυνδέοντας τον ακαδημαϊκό και τον επιχειρηματικό χώρο, αντλώντας από τη συσσωρευμένη ευφυΐα της αγοράς. Η επιτυχία αυτής της αντίληψης αποδεικνύεται από το ποσοστό των αποφοίτων μας που εργάζονται σε θέσεις ευθύνης: είναι σταθερά πάνω από 95%, το πρώτο κιόλας έτος μετά την αποφοίτησή τους. Η Verallis είναι ένας αξιόπιστος αγωγός διπλής κατεύθυνσης: από την αγορά στην αίθουσα διδασκαλίας και από την αίθουσα διδασκαλίας στην αγορά. Η συνεργασία μας προσφέρει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα στους φοιτητές μας και στους αυριανούς πελάτες τους.»

Το πρόγραμμα MSc Project Management προσφέρεται σε fulltime και parttime, με φυσική παρουσία στο City Campus του ΒCA στη Λεωφ. Αλεξάνδρας ή διαδικτυακά, μέσω της προηγμένης διαδραστικής πλατφόρμας elearning ή με και με τους δύο τρόπους.

Το μεταπτυχιακό MSc Project Management που απονέμεται από το University of West London, είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που παίρνουν οι αντίστοιχοι μεταπτυχιακοί φοιτητές στο Λονδίνο, αναγνωρίζεται παντού στον κόσμο (φυσικά και στην Ελλάδα) και είναι επαγγελματικά ισότιμο με τoυς μεταπτυχιακούς τίτλους σπουδών των ελληνικών ΑΕΙ.