Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

BCA College > Το BCA College > City Campus > Εκπαιδευτικές Επισκέψεις

Εκπαιδευτικές Επισκέψεις​

Το BCA συχνά οργανώνει εκπαιδευτικές επισκέψεις σε εταιρείες, εργοστάσια, πλοία, ξενοδοχεία, εστιατόρια και άλλους επαγγελματικούς χώρους που συνδέονται με το αντικείμενο των σπουδών.

Οι επισκέψεις εντάσσονται οργανικά στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Δίνουν την ευκαιρία στους φοιτητές να γνωρίσουν από κοντά το αντικείμενο που σπουδάζουν, και μάλιστα σε διάφορες παραλλαγές, καθώς κάθε εταιρεία έχει τη δική της φιλοσοφία και εταιρική κουλτούρα.

Οι ξεναγήσεις γίνονται από υψηλόβαθμα στελέχη των εταιρειών και περιλαμβάνουν ενημέρωση για τη δομή και τις λειτουργίες κάθε εταιρείας και συζήτηση με τους φοιτητές σε πολλά θέματα θεωρητικού και πρακτικού χαρακτήρα.

Αυτές οι εμπειρίες αναλύονται στη συνέχεια των μαθημάτων μέσα από πραγματικά «σενάρια» επαγγελματικών επιλογών, που εξασκούν την κριτική σκέψη και την ικανότητα λήψης αποφάσεων.

Οι φοιτητές διευρύνουν έτσι την εικόνα για τον επαγγελματικό τομέα που έχουν επιλέξει, κάνουν γνωριμίες και δημιουργούν «κύκλο», στοιχεία πολύτιμα για την αυριανή τους σταδιοδρομία. Πολλοί φοιτητές και φοιτήτριες έκαναν καριέρα, ως πτυχιούχοι, σε εταιρείες που είχαν γνωρίσει για πρώτη φορά μέσα από το πρόγραμμα αυτών των εκπαιδευτικών επισκέψεων.

Οι εκπαιδευτικές επισκέψεις γίνονται σε όλα τα τμήματα και σε όλους τους φοιτητές προπτυχιακών και μεταπτυχιακών προγραμμάτων.

awards

Με πρόεδρο την κα Άννα Διαμαντοπούλου, τα 36 μέλη της κριτικής επιτροπής του διαγωνισμού Education Leaders Awards 2020, που αποτελούνταν από προσωπικότητες με ιδιαίτερο κύρος στον χώρο της εκπαίδευσης, είχαν εξαιρετικά δύσκολο έργο, καθώς κλήθηκαν να αξιολογήσουν περισσότερες από 200 υποψηφιότητες, από κάθε εκπαιδευτική βαθμίδα, και να απονείμουν βραβεία σε ιδρύματα και εκπαιδευτικούς, του Δημόσιου και του Ιδιωτικού Τομέα, που ξεχώρισαν για την ποιότητα των υπηρεσιών τους.

Το BCA College βραβεύτηκε με το ιδιαίτερης βαρύτητας βραβείο του διαγωνισμού ως «ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ» καθώς και με το βραβείο της «ΒΙΩΜΑΤΙΚΗΣ – ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ»