City Campus

BCA College > Το BCA College > City Campus

City Campus του BCA College​

Από τον Σεπτέμβριο του 2018, όλα τα τμήματα του BCA στεγάζονται στο City Campus, στο 205 της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, στους Αμπελοκήπους. Το γνωστό βιοκλιματικό «μπλε κτήριο», που δημιούργησε ο διεθνούς φήμης αρχιτέκτονας Αλέξανδρος Τομπάζης, ανακαινίσθηκε εσωτερικά πλήρως από τον αρχιτέκτονα Θανάση Χοχλιδάκη. Τα 4.100 τετραγωνικά μέτρα του συγκροτήματος διαμορφώθηκαν σε άνετους και τεχνολογικά προηγμένους, υψηλής αισθητικής, χώρους για τα μαθήματα, τις εργασίες, τις διαλέξεις,

τις καλλιτεχνικές εκδηλώσεις, τον πολιτισμό, την αναψυχή και τις κοινωνικές δραστηριότητες.

Το City Campus του BCA εξοπλίσθηκε με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας και προσφέρει στους φοιτητές του BCA μια ευρωπαϊκού επιπέδου εμπειρία σπουδών, όχι μόνο στη διδασκαλία, αλλά στο σύνολο του χρόνου που διαθέτουν στο κολλέγιό τους, ο οποίος είναι δημιουργικός και ευχάριστος.

Special Campus Tour

Η τεχνολογία της εικονικής πραγματικότητας δίνει τη δυνατότητα να σας παρουσιάσουμε το City Campus. Κάντε κλικ στο βίντεο δεξιά και οι σπουδαστές μας θα σας ξεναγήσουν με κάθε λεπτομέρεια στους μοντέρνους χώρους του BCA. Για την απόλυτη εμπειρία κάντε χρήση VR Headset.​

Συχνές Ερωτήσεις

Υπάρχει χώρος στάθμευσης κοντά;

Στην περιοχή των Αμπελοκήπων υπάρχουν πολλές παροχές όσον αφορά τη στάθμευση καθώς και μερικά σημεία ελεύθερης στάθμευσης. Ειδικά για τα ραντεβού ξεναγήσεων, το BCA παρέχει δωρεάν θέση για στάθμευση στους επισκέπτες.

Πόσο θα διαρκέσει η ξενάγηση;

Ο χρόνος ξενάγησης στους χώρους του BCA εξαρτάται από το πρόγραμμά σας και τον χρόνο που επιθυμείτε να διαθέσετε. Συνήθως διαρκεί από μισή ώρα έως μία ώρα.

Ποιον θα συναντήσω;

Η υποδοχή στο ισόγειο θα σας συστήσει τον υπεύθυνο για την ξενάγησή σας και ακολούθως θα συναντήσετε τον υπεύθυνο σπουδών για τις λοιπές πληροφορίες.

Εκπαιδευτικές Καινοτομίες

Στους μεγάλους χώρους του κτηρίου, δημιουργήσαμε πρωτοποριακά «εργαλεία» σπουδών. Το πιο εντυπωσιακό είναι η προσομοίωση ενός boutique hotel 5 αστέρων, με όλα τα τμήματά του, το οποίο βρίσκεται στον χώρο του τμήματος ξενοδοχειακού και τουριστικού management. Οι φοιτητές συνδυάζουν θεωρητική κατάρτηση και πρακτική άσκηση, κάθε μέρα, μέσα στο κολλέγιο τους!

Μεγάλοι πολυχώροι κοινής χρήσης

Μοντέρνες βιβλιοθήκες με πρόσβαση σε βάσεις ακαδημαϊκών δεδομένων διασυνδέουν τους σπουδαστές με την επιστημονική γνώση στον τομέα τους. Μια τεράστια lounge area έχει γίνει το κέντρο της κοινωνικής ζωής του κολλεγίου, ενώ ένας πρωτοποριακός πολυχώρος – αμφιθέατρο, αξιοποιείται για εκδηλώσεις, διαλέξεις, παραστάσεις και είναι το κέντρο της πολιτιστικής ζωής και της ψυχαγωγίας.

Εύκολη πρόσβαση

Το κτήριο, επί της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, μεταξύ Κηφισίας και Πανόρμου, είναι εκτός δακτυλίου και διαθέτει θέσεις στάθμευσης. Για όσους προτιμούν τα δημόσια μέσα μεταφοράς, βρίσκεται δίπλα στον σταθμό του μετρό των Αμπελοκήπων και στο σημείο από το οποίο περνούν δεκάδες γραμμές λεωφορείων και τρόλεϊ, που συνδέουν τα βόρεια προάστια με την παραλία και την ανατολική με τη δυτική Αττική.

Διεύθυνση
  Λεωφόρος Αλεξάνδρας 205, Αθήνα 115 23

Με τα πόδια
  · από την στάση μετρό Αμπελοκήπων: 5 λεπτά (350 μ.)
  · από την Πλατεία Συντάγματος: 36 λεπτά (2,6 χλμ.) μέσω Δεινοκράτους

Με αυτοκίνητο
  · από την Πλατεία Συντάγματος 10 λεπτά (3,5 χλμ.)

Με υπόγειο σιδηρόδρομο (μετρό)
  · από την Πλατεία Συντάγματος 9 λεπτά (μπλε γραμμή – M3) προς Αεροδρόμιο ή προς Δουκίσσης Πλακεντίας

Συγκοινωνίες που εξυπηρετούν
  · Τρόλεϊ: 14, 18, 19, 19Β
  · Λεωφορεία: 230, Α7, Β5, 550

Ώρες για Ξενάγηση στο Campus

Δευτέρα – Παρασκευή από 09:00 έως 20:00 (εκτός από τις αργίες).

Admissions Office
Τηλ: 210 7253783